Preasfințitul Părinte Antonie a slujit Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 28, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Slujba a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte părintele Cosmin Gubernat, Consilierul cultural şi comunicaţii media al Episcopiei Hușilor, și părintele Dorian Revenco, protopop de Bălți. Printre autorităţile care au fost prezente s-au numărat doamna Elena Curcudel, primarul comunei Mironeasa, şi doamna Vera Buga, primarul oraşului Corneşti, raionul Ungheni. Preasfinția Sa a citit la final rugăciunea de dezlegare precum şi alte rugăciuni pentru sănătatea celor prezenţi.

În cuvântul adresat credincioşilor, părintele Cosmin Gubernat a făcut referire la folosul pe care îl au oamenii care se jertfesc prin osteneală şi prin rugăciune atunci când vin la Mănăstirea Hadâmbu. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru că a binecuvântat ca PS Antonie să slujească Taina Sfântului Maslu. Părintele stareţ a mulţumit tuturor celor care au sprijinit lucrările de construcţie ale noii clopotniţe şi la cumpărarea celor 13 clopote ale aşezării monahale din Dealul Mare. La rândul său, Episcopul de Bălţi şi-a exprimat bucuria pentru că a revenit la Mănăstirea Hadâmbu pentru a sluji împreună cu preoţii de pe ambele maluri ale Prutului şi în prezenţa oamenilor de pretutindeni. În semn de preţuire, arhimandritul Nicodim Gheorghiță i-a oferit Părintelui Episcop Antonie o Sfântă Evanghelie pentru noua catedrală episcopală din Bălţi.