Manifestări culturale și religioase dedicate lui Mihai Eminescu

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 14, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Poetul naţional Mihai Eminescu este omagiat în zilele de 14 şi 15 ianuarie 2019, cu prilejul împlinirii a 169 de ani de la naştere. În această dimineaţă, Zilele Mihai Eminescu, ediţia a 28-a, vor debuta la ora 10:30, la Reprezentanţa Botoşani a filialei Iaşi a Uniunii Scriitorilor din România, unde va avea loc Întâlnirea scriitorilor botoşăneni cu scriitorii invitaţi. De la ora 12:00, la Biblioteca Judeţeană „Mihai Eminescu” din Botoşani vor fi rezentate cărţile apărute la editurile „Cartea Românească”, „Junimea” şi „Şcoala Ardeleană” (prezintă: Călin Vlasie, Lucian Vasiliu şi George Vasile Dâncu). De la ora 16:00, la Căminul Cultural Vorona din judeţul Botoşani, se va desfăşura Întîlnirea scriitorilor invitaţi cu membrii Societăţii Culturale „Raluca Iuraşcu” - Vorona. Mâine, 15 ianuarie, de la ora 9:30, la Primăria Municipiului Botoşani, va avea loc întâlnirea invitaţilor cu autorităţile locale, iar de la ora 10:00 se vor depune de coroane la statuia poetului Mihai Eminescu din faţa Teatrului „Mihai Eminescu”. La Biserica Uspenia din Botoşani se va oficia apoi Parastasul pentru poetul Mihai Eminescu, iar de la ora 12:00, la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”. Botoşani, va avea loc întâlnirea scriitorilor invitaţi cu profesorii şi elevii şcolii amintite. Slujba Parastasului va fi oficiată de la ora 10:30 şi la Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Ipoteşti, unde a fost botezat marele poet. De la ora 11:00, la Memorialul Ipoteşti, în Biblioteca Națională de Poezie „Mihai Eminescu” va avea loc conferința „Eminescu, azi. «Poetul național» și paradigma «transnațională»”, susținută de prof. dr. Bogdan Crețu. De la ora 13:00, în Sala de expoziții temporare „Horia Bernea” va fi vernisată expoziţia „Îngeri la Ipotești”, semnată de pictorul Liviu Șoptelea, iar Cvartetul „Phoebus” din Botoşani va susţine un recital de muzică clasică. De la ora 17:00, în Sala de spectacole a Casei de Cultură a Tineretului din Botoşani, va avea loc gala de decernare a premiilor Opera Omnia şi Opus Primum, cu recitalul poeţilor laureaţi. Zilele Mihai Eminescu, sunt organizate de Primăria Municipiului Botoşani, de Fundaţia Culturală „Hyperion“ - Caiete Botoşănene Botoşani, în colaborare cu Memorialul Ipoteşti - Centrul Naţional de Studii „Mihai Eminescu“, cu sprijinul mai multor instituţii de cultură.