Sfințire de troiță la parohia Bâcu

Evenimente Aprilie 8, 2024

Vineri, 5 aprilie, Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din Bâcu, comuna Ipatele, Protopopiatul 3 Iași a găzduit întâlnirea Cercului pastoral-misionar nr. 15 „Sfântul Apostol Toma” în cadrul căreia s-a săvârșit și slujba de sfințire a troiței din curtea bisericii parohiale.

Noua troiță este amplasată la intrarea în curtea bisericii din Bâcu și a fost donată de ieromonahul Efrem (fiu al satului) de la Mănăstirea Cocoș din județul Tulcea.

Slujba de sfințire a fost urmată de Slujba Sfântului Maslu, săvârșită în biserica parohiei de un sobor de nouă preoți, atât din Cercul Misionar amintit cat și din parohiile vecine (pr. Ionuț-Alexandru Figher de la Parohia Frenciugi, pr. Teodor Papă de la Parohia Ipatele, pr. Ioan Viorel Olariu de la Parohia Cuza Vodă, pr. Ștefan Răzvan Damaschin de la Parohia Drăgușeni, pr. Dan Florin Buțincu de la parohia Brustureț, pr. Emanuel Apetrei de la Parohia Urșița, pr. Vasile Avram de la Parohia Căzănești-Negrești, pr. Marius Florin Doloi – fiu al satului – de la Parohia Telejna, Zăpodeni și pr. Nica Marius, gazda evenimentului duhovnicesc).

Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Vasile Avram, care a subliniat importanța postului duhovnicesc ca desăvârșire a postului trupesc cu exemple concrete din viața de zi cu zi.

La eveniment au participat un număr mare de credincioși, între care s-a numărat și  Elena Luminița Lipșa, primarul Comunei Ipatele.

În cadrul întâlnirii de cerc pastoral, pr. Marius Nica a susținut conferința cu tema: Citirea și interpretarea Sfintei Scripturi în viața creștinului, după care părinții prezenți au discutat liber despre importanța predicii, atât la Sfânta Liturghie, cât și la toate celelalte slujbe și întâlniri cu credincioșii.

Citește alte articole despre: parohia Bacu, sfintire de troita